Budowa z misją
W stolicy Wielkopolski powstało schronisko na miarę XXI wieku, spełniające nowoczesne standardy, w którym jest miejsce nawet dla 300 bezdomnych psów i takiej samej liczby kotów. Wygodne i przestronne budynki powstały dzięki firmie Pekabex. – Wygrany przetarg publiczny umożliwił nam wybudowanie największego i najnowocześniejszego w Polsce schroniska dla zwierząt. Pekabex jest firmą z siedzibą główną w Poznaniu. Zbudowaliśmy w stolicy Wielkopolski wiele obiektów. Schronisko przy ulicy Kobylepole jest kolejną inwestycją wykonaną przez nas w mieście, w którym działamy od 50 lat. Schroniska dla zwierząt są rzadkimi obiektami w portfolio przedsiębiorstw budowlanych. Myślę, że jesteśmy obecnie jedną z nielicznych firm, które mają takie doświadczenia na swoim koncie. To powód do zadowolenia – tłumaczy Lucjan Żeligowski, dyrektor oddziału generalnego wykonawstwa firmy Pekabex S.A.
W poznańskim schronisku zwierzęta oraz opiekujący się nimi pracownicy i wolontariusze mogą liczyć na doskonałe warunki pobytowe. Inwestor i wykonawcy pomyśleli o wszystkim. Na kompleks składają się cztery przestronne budynki. W budynku głównym, w części administracyjnej, znajdują się sale służące celom edukacyjnym. W strefie weterynaryjnej wybudowano szpital dla zwierząt z salami zabiegowymi i operacyjnymi, gdzie znajdują się osobne pomieszczenia dla psów i kotów, przedzielone ścianą akustyczną. Również wolontariusze mają w schronisku swoje zaplecze z szatniami i sanitariatami.
W poznańskim schronisku zwierzęta czekają na adopcję i nowy dom w bardzo dobrych warunkach. – Kojce dla nich posiadają część zewnętrzną i część wewnętrzną z ogrzewaną podłogą. Zwierzęta mogą korzystać z poidełek, które napełniają się wodą samoczynnie. Ich boksy są zbudowane w taki sposób, żeby psy nie widziały się nawzajem, co ogranicza szczekanie. Na zewnątrz obiektu zaprojektowano również ściany akustyczne, które tłumią hałas w okolicy, gdzie znajduje się schronisko. Ważne miejsce zajmuje w nim również biuro adopcji, a także zbiornik retencyjny, który pełni rolę basenu i służy do kąpieli psów – opowiada o schronisku Lucjan Żeligowski, dzieląc się także swoimi wrażeniami: To była wyjątkowa budowa. Aby wykonać swoje zadanie z pożytkiem dla czworonożnych przyjaciół, zarówno zespół projektowy, jak i realizacyjny musiał znaleźć odpowiednie rozwiązania i konsultować swoje pomysły nie tylko z weterynarzami, ale też z innymi pracownikami schroniska. Zależało nam na tym, by wybudowany przez nas dom tymczasowy był przyjazny dla zwierząt. Jesteśmy dumni, że to się udało. Przez cały czas trwania prac mieliśmy przeświadczenie, że robimy coś ważnego i potrzebnego. To była niestandardowa budowa także pod tym względem.
Trwałe i odporne
W tak nowoczesnym schronisku najlepsze musiały być także poszczególne elementy, które wykorzystano do aranżacji wnętrz. Wykonawca, poszukując drzwi wysokiej jakości do realizowanego przez siebie obiektu, zaprosił do współpracy Novoferm, specjalizujący się od ponad 60 lat w produkcji bram i drzwi stosowanych w budynkach przemysłowych i mieszkalnych. – W poznańskim schronisku zamontowaliśmy dwa rodzaje drzwi – drzwi stalowe typu NovoPorta Premio jedno- i dwuskrzydłowe w kolorze RAL 7016, czyli antracytowym oraz drzwi stalowe typu NovoPorta Premio EI30 jedno- i dwuskrzydłowe w takim samym kolorze. Nasze rozwiązania zostały zastosowane w budynku biurowym, laboratorium oraz we wszystkich wejściach i przejściach technicznych w strefach boksów, gdzie znajdują się psy i koty – wyjaśnia Marcin Nowakowski, Regionalny Szef Sprzedaży Regionu Zachodniego z Novoferm Polska.
Drzwi, które trafiły do schroniska dla zwierząt są niezwykle wytrzymałe. Gwarancją trwałości ich konstrukcji i odporności na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne jest materiał, z którego powstały. – W wersji standardowej NovoPorta Premio to solidne skrzydło drzwiowe o grubości 65 mm, które jest wykonane z blachy ocynkowanej o grubości 1 mm, co jest rzadkością na rynku drzwiowym. Zawiasy z łożyskami kulkowymi zapewniają ich płynną i długotrwałą pracę. Wytrzymałość naszych drzwi testowano podczas co najmniej 200 000 cykli otwierania i zamykania, co można porównać do około 20-letniego okresu eksploatacji. Ich solidność i wytrzymałość potwierdza certyfikat najbardziej rygorystycznej klasy wytrzymałości C5, zgodnie z normą EN 13501-2 – tłumaczy Tomasz Chmielewski, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu Novoferm Polska.